Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Mieszkańcy związani z kościołem w Dąbrówce”

 

1937 rok. Arcybractwo Straży Honorowej Serca Pana Jezusa

Kolekcja (zbiór/zespół): Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce, Słowa kluczowe: Dąbrówka, Jezus, arcybractwo, bractwo, parafianie, parafia, kościół


Dąbrówka, ok. 1937 roku. Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa liczyło w Dąbrówce ok. 150 członków. W samym środku – za dyplomem członkowskim – ks. Wiktor Łubieński, ówczesny wikariusz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce. Wśród członków Arcybractwa na fotografii: Władysława Lewandowska, Adela Szczepańska, Józef Jóźwiak, Jan Kryszkiewicz, Janina Wydryszek. Na tle chorągwi z prawej strony dyplomu członkowskiego (w kapeluszu) siedzi Emilia Kryszkiewicz, założycielka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ. Dyplom członkowski Arcybractwa (na fotografii w środku, trzymany przez księdza i dwóch ministrantów) przedstawia „Zegar Straży”, w którego centrum znajduje się przebite Serce Zbawiciela. Wokół zaznaczone są godziny. Członkowie Straży wybierają jedną godzinę w ciągu swojego dnia – w ten sposób, aby „obstawić” całą dobę – która ofiarowują Jezusowi. Napis nad zegarem głosi: Cześć! Miłość! Wynagrodzenie Sercu Jezusowemu. Członkowie dąbróweckiego Arcybractwa mieli swoją chorągiew (na fotografii z tyłu). Ufundowali także stroje ludowe dla dziewcząt. Aktywnie włączali się w życie parafii poprzez m.in. udział w procesjach. Straż Honorowa Serca Jezusowego powstała w 1863 roku we Francji. W Polsce istniała 1869 roku. Przed II wojną światową miała ok. 800 ośrodków. Jednym z nich była parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce. Fot. Archiwum Jafety Ochrynik, Dąbrówka


Nazwa dokumentu: 1937 rok. Arcybractwo Straży Honorowej Serca Pana Jezusa
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce
Teczka (jednostki archiwalna): Mieszkańcy związani z kościołem w Dąbrówce
Numer ID: CATL 83 J / 2.1.10
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: 1937
Miejsce wytworzenia: Dąbrówka
Typ dokumentu: fotografia
Język: pol
Prawa do dysponowania publikacją: Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce
Licencja: Wszystkie prawa zastrzeżone
Słowa kluczowe: Dąbrówka, Jezus, arcybractwo, bractwo, parafianie, parafia, kościół
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Mieszkańcy związani z kościołem w Dąbrówce"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.