Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Fotografia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Budynek dąbróweckiego kościoła i jego otoczenie”

 

1945 rok. Dabrówecka świątynia po wojnie

Kolekcja (zbiór/zespół): Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce, Słowa kluczowe: wojna, światynia, parafianie, proboszcz


W sierpniu 1944 roku w czasie działań wojennych dąbrówecki kościół został bardzo zniszczony. Kronikarz parafialny zanotował: wieża rozbita i strącona, wewnątrz wypalona, chór i organy (8-głosowe, odremontowane) – spalone, 4 pary drzwi wejściowych spalone, wewnątrz kościół opalony, okna porozbijane pociskami, sklepienia w kościele w 1/3 zerwane (…), utensilia ołtarzowe poniszczone. Po zakończeniu wojny to, co pozostało z wieży, przykryto prowizorycznym dachem. Na fotografii front świątyni w 1945 r. Dawny wygląd wieży został przywrócony wysiłkiem parafian i kolejnych proboszczów w latach 60. XX wieku Fot. Archiwum parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce


Nazwa dokumentu: 1945 rok. Dabrówecka świątynia po wojnie
Dział: Fotografia
Kolekcja (zbiór/zespół): Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce
Teczka (jednostki archiwalna): Budynek dąbróweckiego kościoła i jego otoczenie
Numer ID: CATL 83 J / 2.2.1
Sygnatura: brak
Autor: brak autora
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Dąbrówka
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce
Licencja: Wszystkie prawa zastrzeżone
Słowa kluczowe: wojna, światynia, parafianie, proboszcz
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna w Internecie
Ten dokument dostępny jest w formie oryginalnego skanu dobrej jakości w Bibliotece Cyfrowej CATL. Kliknij tutaj aby przejść do tego dokumentu (link otworzy się w nowym oknie).
Zobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Budynek dąbróweckiego kościoła i jego otoczenie"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.